টোকাবহী (অণু-প্ৰবন্ধ) : ২১ – ৩০

(২১)

ষ্টিফেন হকিং সম্পৰ্কীয় দুটামান আমোদজনক কথা:

ক) ষ্টিফেন হকিঙে অক্সফ’ৰ্ডত স্নাতক ডিগ্ৰী লৈ কেম্ব্ৰিজত পঢ়িবলৈ গৈছিল। তেনে সময়তে তেওঁৰ বেমাৰটো বেছি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। কথা কওঁতে খোকোজা লাগিছিল, উচ্চাৰণ বেয়া হৈছিল। তেতিয়া কেম্ব্ৰিজত থকা প্ৰায়ভাগেই ভাবিছিল যে হকিঙে অক্সফ’ৰ্ডৰ পৰা অহা বুলি দেখুৱাবলৈকে কথাবোৰ তেনেকৈ কৈছিল।
[এই সম্পৰ্কে বহলাই কৈছিল এজন ভাৰতীয় বিজ্ঞানী জয়ন্ত বিষ্ণু নাৰ্লিকাৰে। নাৰ্লিকাৰ কেম্ব্ৰিজত হকিঙতকৈ এটা শ্ৰেণীৰ ওপৰৰ ছাত্ৰ আছিল। দুয়োৱে একেলগে টেবুল-টেনিছো খেলিছিল, পঢ়া কথাও আলোচনা কৰিছিল।]

খ) চিকিৎসকে কৈছিল যে হকিং মাথোঁ দুবছৰহে বাচি থাকিব। তেতিয়া তেওঁৰ বয়স ২২-২৩ বছৰ। কিন্তু, তেনে সময়তো তেওঁ আৰম্ভ কৰা কাম এৰি নিদিছিল। আৰু সকলো জানিও প্ৰেয়সীগৰাকী তেওঁৰ লগত বিয়া হৈ গৈছিল। প্ৰেয়সী তথা পত্নীগৰাকীয়ে হকিঙৰ বহুত প্ৰতিপাল কৰিছিল।

গ) হকিং জীয়াই আছিল, কিন্তু তেওঁৰ অৱস্থা ক্ৰমে ক্ৰমে অতি বেয়ালৈ গৈ আছিল। কিন্তু তেওঁ ইতিমধ্যেই বিশ্ববিখ্যাতো হৈ উঠিছিল। তেওঁৰ বাবে নাৰ্চ নিযুক্ত কৰিবলগীয়া হৈছিল। আৰু বিশ্ববিখ্যাত বিজ্ঞানীজনক প্ৰতিপাল কৰিবলৈ নাৰ্চকেইগৰাকী বলিয়াৰ দৰে হৈ পৰিছিল, কোনে হকিঙক বেচি সন্তুষ্ট কৰিব পাৰে! অসুস্থ হোৱা সত্ত্বেও হকিঙৰ গুণ-গৰিমাই তেওঁলোকক আকৰ্ষণ কৰিছিল, চুম্বকে লো আকৰ্ষণ কৰা দৰে। এগৰাকী নাৰ্চ হকিঙৰ প্ৰেমত পৰিছিল। আৰু হকিঙে পূৰ্বৰ প্ৰেয়সী তথা পত্নীক বাদ দি ৫৩ বছৰ বয়সত নাৰ্চগৰাকীক বিয়া কৰাইছিল।

ঘ) হকিং কেৱল এজন বিজ্ঞানীয়েই নহয়, তেওঁ আছিল এজন বিজ্ঞান লেখকো, যি বিজ্ঞান জনপ্ৰিয়কৰণত বহুত অৱদান আগবঢ়ালে। তাৰোপৰি ধৰ্মীয় গোড়াসকলৰ বাবে তেওঁ ভাবুকিস্বৰূপ হৈ পৰিছিল। মানুহৰ জীৱনধাৰা, পৰিৱেশতন্ত্ৰ, সামাজিক তথা ৰাজনৈতিক বিষয়ত দিকদৰ্শন দিব পৰা বক্তব্যৰেও তেওঁ অৱদান আগবঢ়াইছিল। শাৰীৰিকভাৱে ইমান অসুস্থ হৈয়ো ইমান অৱদান আগবঢ়োৱা এজন ব্যক্তি হিচাপে তেওঁ কোটি কোটি মানুহৰ অন্তৰত স্থান লাভ কৰিলে, তেওঁৰ কাহিনী মানুহৰ বাবে এটা সম্বলৰ দৰে হৈ পৰিল। এইবোৰৰ উপৰি, ওপৰৰ দুটা কথাৰ পৰা আমি দেখিলোঁ যে তেওঁ মানে এজন দুৰ্দান্ত প্ৰেমিক আছিল। মৃত্যুৰ আগদিনাৰ বুঢ়া বয়সলৈকে, হকিং বুলি নামটো কোৱাৰ লগে লগে যি এক তাৰুণ্যৰ ৰূপ মানুহৰ চকুলৈ ভাঁহি আহে, তাৰ ৰহস্য এইটোতো হয়তো জড়িত হৈ আছে।

(২২)

(আগলৈ….)

 

টোকাবহী (অণু-প্ৰবন্ধ) : ১১ – ২০

টোকাবহী (অণু-প্ৰবন্ধ) : ১ – ১০

পঠনীয়:  টোকাবহী (সংগ্ৰহ) : ১ – ১০
No Comments

Post A Comment